Wpływ mediów na ludzi

Media. Telewizja, gazeta, radio. Są nieodzownym elementem w życiu każdego człowieka. Jaki mają na nas wpływ? Okazuje się, że całkiem spory. Tak zwani „szarzy ludzie” często wychodzą z założenia, że to co usłyszą w radiu, telewizji, bądź przeczytają w gazecie, jest święte, ponieważ uważają, że skoro ten dziennikarz, którego widują na ekranie tak napisał lub powiedział, to na pewno tak jest.
Wiemy jednak, że media są uważane za czwartą władzę i służą kształtowaniu opinii publicznej. Efekty są widocznie choćby w świecie polityki. Tam szaleje ogromna propaganda i przykładowo partia, która nie spełnia żadnych obietnic, może wygrać wybory, ponieważ ten zwykły człowiek przed telewizorem zagłosuje na tego, który mu najwięcej obieca, ponieważ „lepiej i tak już nie będzie, ale może jakąś obietnice spełnią, żeby słupki im rosły”.
Takie myślenie jest niestety błędne. Politycy wykorzystują media do swoich celów, manipulują przy tym nieświadomych ludzi, którzy nawet nie zdają sobie sprawy, że to co zobaczą na ekranie, bądź przeczytają w gazecie, zostało powiedziane/napisane tylko po to, aby ukształtować jego pogląd na daną sprawę i zmanipulować jego ocenę na daną sytuację.
Niestety natura ludzka się prawdopodobnie nie zmieni, a w świecie polityki wciąż mamy do czynienia z manipulacjami. Politycy chcą zyskać poparcie, aby wygrać wybory i czerpać pieniądze z budżetu państwa. Aby to się zmieniło, musiałby się stać cud, a właściwie uczciwy człowiek, który dojdzie do władzy i przestanie wykorzystywać media do osiągania własnych celów.

About the Author

One thought on “Wpływ mediów na ludzi

Dodaj komentarz

You may also like these