EtnoFM | Jesień 2017

Małopolskie Radio Kulturalne EtnoFM.PL | Aktualności
Nawigator newsów: 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013

» Z ostatniej chwili:

43. Limanowska Słaza przeszła już do historii…

Miejsca i nagrody za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec przyznano:

» Pobierz wyniki

Nagrody dla laureatów 43. Festiwalu Folklorystycznego „LIMANOWSKA SŁAZA” ufundowali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Limanowski Dom Kultury, Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

-
43. Limanowska Słaza

Od 21 do 24 września w Limanowskim Domu Kultury wielkie święto muzyki i tańca. W najbliższych dniach zapraszamy do sali widowiskowej LDK gdzie odbędzie się 43. Festiwal Folklorystyczny Limanowska Słaza. Na widzów czekać będą 104 prezentacje w kategoriach: Zespół Regionalny, Instrumentalista, Śpiewak, Gawędziarz, Grupa Śpiewacza, Grupa Regionalna, Muzyka Ludowa, Mistrz i Uczeń.

W tegorocznej Limanowskiej SŁAZIE wystąpi ok. 800 wykonawców z całego regionu Limanowszczyzny i nie tylko. Festiwal rozpocznie się 21 września o godz. 14:00 i potrwa do niedzieli, kiedy to o godz. 15:00 poznamy jego zwycięzców. Wszystkie koncerty odbędą się na sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury.

WSTĘP NA WYDARZENIE WOLNY!

Gospodarzem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Limanowa.

Organizatorem Limanowskiej SŁAZY jest Limanowski Dom Kultury. Festiwal wspiera również: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem pełni Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego.

43. Festiwal Folklorystyczny Limanowska Słaza dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: radio RDN Małopolska, radio RDN Nowy Sącz, portal Limanowa.in, radio Etno.FM, Gazeta Krakowska.

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów !!!

-
Fotorelacja z tegorocznej ETNOmanii…

Jednym z patronów medialnych było Małopolskie Radio Internetowe EtnoFM.PL.

-
W KILKU ZDANIACH O ETNOmanii…

Festiwal ETNOmania to warsztaty, targi, pokazy, wystawy, etnoinstalacje, koncerty, prezentacje i dużo dobrej zabawy dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych.

W roku 2017 odbędzie się już siódma edycja Festiwalu.

Jak tradycja odnajduje się we współczesności? – na to pytanie staramy się odpowiedzieć na naszym Festiwalu. Zaprezentujemy tradycyjne rękodzieło ludowe, warsztaty rzemiosła, twórców i ich historie, kuchnię i produkty regionalne, naukę tradycyjnych tańców ludowych i koncerty topowych zespołów folkowych.

Pokażemy także dzięki komu i czemu tradycja żyje – młodych projektantów, tworzących w duchu ETNO i EKO, pokaz ETNOmody ze współczesnymi kolekcjami w duchu folkowym, designerskie produkty z motywami ETNO oraz szereg warsztatów.

Wszystkie atrakcje dzielimy na STREFY TEMATYCZNE: Rzemiosła, Eko i Folkdizajnu, Muzyki, Dzieci i Smaku&Realaksu!

Już 16 lipca będziecie mogli zobaczyć, poznać i zakupić wspaniałe rzeczy na stoiskach ponad 120 wystawców rzemiosła, eko i folkdizajnu i etnosmaków, weźmiecie udział w ponad 50 warsztatach i pokazach, do tego pokaz mody, przestrzenne etnoinstalacje, strefa dzieci, etnosmaki, koncerty i mnóstwo innych folkowych atrakcji!

Podczas Festiwalu:

 • weźmiecie udział w warsztatach rzemiosła, prowadzonych przez twórców ze Szlaku Rzemiosła Małopolski – m.in. garncarstwo, koronka, malarstwo na szkle, rzeźbiarstwo, bibułkarstwo, kowalstwo, zabawka ludowa, wycinankarstwo, łyżkarstwo, biżuteria łemkowska;
 • przetworzycie tradycję podczas warsztatów eko i folkdizajnu;
 • posłuchacie koncertów młodych polskich zespołów;
 • zobaczycie najnowsze kolekcje mody, inspirowane folkiem – POKAZ etnomody dla dzieci i dorosłych;
 • zakupicie oryginalne, ręcznie robione przedmioty – m.in. biżu, odzież, zabawki, akcesoria wyposażenia wnętrz, torebki;
 • spróbujecie potraw regionalnych i tzw. slow food oraz weźmiecie udział w warsztatach kulinarnych –gotowaniwe zacierki, pieczenie chleba, słodkie miodobranie;
 • będziecie z nami współtworzyć ETNOinstalację;
 • w specjalnie stworzonej na potrzeby Festiwalu Strefie Dzieci Wasze pociechy wezmą udział w grach i zabawach ekologiczno-edukacyjnych;
 • weźmiecie udział w ETNOpikniku i odpoczniecie w cieniu chaty;
 • weźmiecie udział w licznych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami;
 • zobaczycie jak tradycja uczy, bawi i inspiruje. Odkryjecie ją na nowo!

Festiwal ETNOmania to główna impreza na Szlaku Rzemiosła Małopolski.

Skansen to nie tylko malowniczo rozciągający się krajobraz i szereg zabytkowych chałup, lecz także miejsce, w którym nauczycie się technik rzemieślniczych przy wtórze muzyki folkowej. Czym bawiły się dzieci w czasach, kiedy nie było jeszcze klocków Lego i lalek Barbie? Dlaczego chleb rośnie? Kim właściwie jest bednarz? Co można zrobić z filcu? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziecie, udając się na Festiwal ETNOmania!

Zapraszamy na rodzinny weekend do Wygiełzowa!

-
ETNOMANIA 2017 już niebawem…

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów :)

-
DRUZBACKA '2017 - Protokół

PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Artystycznej 35. Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych
i Drużbów Weselnych DRUZBACKA, który odbył się w Podegrodziu w dniach 11–14 maja 2017 r.

Komisja w składzie:

 • Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog
 • Jadwiga Adamczyk – muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
 • Artur Czesak – językoznawca
 • Benedykt Kafel – etnograf – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Po przesłuchaniu i gruntownej ocenie 161 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z siedmiu powiatów (dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego) z województw małopolskiego i podkarpackiego, w tym: 28 muzyk (20 dorosłych, 5 młodzieżowych i 3 dziecięcych), 46 instrumentalistów (22 dorosłych, 8 młodzieżowych, 16 dziecięcych), 29 grup śpiewaczych dorosłych, 33 śpiewaków solistów (17 dorosłych, 8 młodzieżowych, 8 dziecięcych), 9 mistrzów z uczniami, 16 drużbów weselnych, w tym dwóch starostów – postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

» Pobierz pełny protokół z przesłuchania.

Komisja wyraża zadowolenie z powodu stałego i wciąż wzrastającego zainteresowania udziałem w Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA w Podegrodziu. W bieżącym roku komisja artystyczna obejrzała, wysłuchała i oceniła 161 prezentacji z różnych regionów południowej Polski. Poziom merytoryczny i artystyczny został uznany za wysoki, co wyrażono w licznych nagrodach przyznanych uczestnikom. Starania wykonawców o przypomnienie dawnych, tradycyjnych pieśni i muzyki pozwalają na coraz to wnikliwsze poznawanie i kultywowanie odchodzącej już w niepamięć lub zmieniającej swe formy kultury ludowej. Szczęśliwie istnieją wciąż w terenie szkoły ludowego muzykowania, które kształcą dzieci i młodzież. Szczęśliwie też pracują dorośli zorganizowani w zespołach ludowych lub indywidualnie troszczący się o rozwój własny i zarazem podtrzymujący kulturę swych małych ojczyzn wzbogacającą narodowe dziedzictwo. Pomimo to komisja w dalszym ciągu apeluje o dbałość w zakresie ludowej gwary, odpowiedniego stroju, śpiewu i gry instrumentalnej charakterystycznej dla lokalnej społeczności, w której żyją i działają uczestnicy konkursu.

O randze tutejszego konkursu świadczy możliwość udziału jego laureatów w ogólnopolskim festiwalu w Kazimierzu Dolnym, gdzie publiczność z innych regionów ma szansę zapoznania się z bogactwem ludowej kultury i tradycji regionów prezentujących się podczas DRUZBACKI. Jest to wysokiej klasy promocja województw, powiatów i gmin południowej Polski.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w sprawną organizację konkursu; pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu na czele z Panem Dyrektorem Krzysztofem Bodzionym oraz Panu Dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Antoniemu Malczakowi wraz z pracownikami Sekcji Dziedzictwa Działu Animacji i Dziedzictwa Kulturowego, a także niezastąpionemu konferansjerowi jubileuszowej DRUZBACKI w Podegrodziu Marianowi Wójtowiczowi.

-
Fotorelacja z DUZBACKI 2017

-
Kilka słów o DRUZBACE

35. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA odbędzie się w dniach 11 - 14 maja w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu. Zapraszamy !!!

KILKA SŁÓW O DRUZBACE

Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych jest przeglądem dorobku ludowego muzykowania, śpiewu (solowego i zespołowego), popisu drużbów weselnych z regionów: Lachów, Zagórzan, Pogórzan, Górali Łącko - Kamienickich, Rytersko - Piwniczańskich, Babiogórskich, Kliszczaków i Łemków. Impreza kiedyś „wędrująca” a od 1998 roku organizowana jest w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu ciesząc się dużym powodzeniem. Dzięki wspólnym spotkaniom i wzajemnej, „pozytywnej” rywalizacji uczestników poziom muzyczny od kilku lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Konkursowi towarzyszą zajęcia warsztatowe uczestników i instruktorów z Komisją Artystyczną. Celem imprezy jest ożywienie poprzez przekaz sceniczny różnorodnych form tradycyjnego muzykowania, przybliżenie młodemu pokoleniu etnograficznej prawdy o realiach autentycznej kultury ludowej, popularyzacja twórczości artystycznej związanej z aktywnym uczestnictwem, stworzenie możliwości niekonwencjonalnego spędzania wolnego czasu dla szerokiej grupy odbiorców, budowanie pokoleniowych i regionalnych więzi.

-
35. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych – DRUZBACKA

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Podegrodziu serdecznie zapraszają na
35. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych – DRUZBACKA,
który odbędzie się w Podegrodziu w dniach 11-14 maja 2017 r.

Przesłuchania konkursowe przeprowadzone zostaną w czwartek i piątek (11, 12 maja). Koncert finałowy zaplanowano na niedzielę (14 maja).

Serdecznie zapraszamy na www.etnofm.pl !!!

-
EtnoFM.pl w 2017 roku zawita…

W tym sezonie będziecie mogli posłuchać transmisji na żywo z trzech największych ETNOimprez.

11-14 maja będziemy na 35. Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych – DRUZBACKA w Podegrodziu. Przesłuchania konkursowe przeprowadzone zostaną w czwartek i piątek (11, 12 maja). Koncert finałowy zaplanowano na niedzielę (14 maja).

16 lipca odwiedzimy Nadwiślański Park ETNOgraficzny w Wygiełzowie (40 km od Krakowa) gdzie od 7 lat odbywa się ETNOMANIA, czyli ponad 150 wystawców rzemiosła, eko i folkdizajnu, 40 warsztatów, do tego pokaz mody, przestrzenne etnoinstalacje, strefa dzieci, etnosmaki, koncerty i mnóstwo innych folkowych atrakcji. Impreza, organizowana po raz szósty przez Fundację NADwyraz.

21 – 24 września odwiedzimy bliską nam Limanową gdzie w tych dniach odbędzie się 42. Limanowska Słaza. Festiwal gromadzi wykonawców z powiatu limanowskiego, którzy występują podzieleni na następujące kategorie: Zespoły Regionalne, Grupy Regionalne, Muzyki Ludowe, Instrumentaliści, Śpiewacy, Grupy Śpiewacze, Gawędziarze Ludowi oraz Mistrz i Uczeń. Wszystkie występy konkursowe poddawane zostają ocenie 4 osobowej komisji jurorów w skład której wchodzić będą autorytety w dziedzinie etnografii, dialektologii, muzyki i choreografii.

Serdecznie zapraszamy do słuchania nas na www.etnofm.pl :)

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

-
Słuchacze Małopolskiego Radia Kulturalnego zaczynamy sezon 2017 !!!

Kolejny rok transmisji największych ETNOimprez z Małopolski przed nami :)

Jak co roku będziecie mieli możliwość na www.etnofm.pl posłuchać na żywo transmisji m.in. z Druzbacki z Podegrodzia, Etnomanii z Wygiełzowa, czy Limanowskiej Słazy. Serdecznie zapraszamy na naszą stronę etnofm.pl gdzie znajdziecie kalendarz etnoimprez, relacje i zdjęcia :)

Do usłyszenia !!!

-

» Informacje o nas:

Etno Fm Małopolskie Radio Kulturalne to inicjatywa Gorczańskiej Organizacji Turystycznej z Kamienicy.

Radio prezentuje Małopolskę jaką pewnie większość z Was zna, ale nie miała okazji o niej posłuchać na antenie. Prezentujemy ginące zawody, zanikające tradycje, obrzędy, świat Kół Gospodyń Wiejskich, muzykę ludową, ciekawych ludzi i ich początki ze światem Etno.

U nas posłuchacie pasjonującej rozmowy z kowalem z Pisarzowej, dowiecie się o sekretach przepisu na smaczny jodłownicki kołacz, posłuchacie prawdziwego starosty weselnego i jego gawęd, etnograf przybliży Wam różnorodność folkloru Małopolski, dowiecie się skąd gminy czerpią środki na kulturę, dowiecie się jakie zastosowanie ma filc i spotkacie się z projektantem mody w stylu Etno. Poza tym na antenie relacje na żywo z imprez z Małopolski.

Świat Etno to chyba jedna z bardziej fascynujących dziedzin otaczającej nas rzeczywistości. Tworzą go ludzie z pasją, których wytwory wyobraźni urzekają swoją prostotą i artyzmem. Radio powstało, aby uchronić od zapomnienia zanikające tradycje, udokumentować przemijający czas, ludzi którzy odchodzą, powstało przede wszystkim z szacunku dla kultury chłopskiej.

Budowa Etno FM Małopolskiego Radia Kulturalnego promującego rękodzieło, sztukę ludową i dorobek Kół Gospodyń Wiejskich w Małopolsce jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert w dziedzinie kultury w 2012 r. pn. "MECENAT MAŁOPOLSKI" oraz wsparciu Gminy Kamienica oraz dzięki współpracy z instytucjami i organizacjami z regionu.

Etno FM pozostaje otwarte na kolejnych twórców i wyjątkowe miejsca i inicjatywy, zapraszamy do kontaktu i współpracy.

Zapraszamy do słuchania!
Do zobaczenia w świecie ETNO!

- - -

Realizacja projektu:

 • » koordynacja projektu
 • Paweł Tokarczyk
 • » promocja projektu
 • Magdalena Tokarczyk
 • » kontent radiowy
 • » outsourcing IT
 • Łukasz Piżuch
 • » współpraca
 • Umbra Design
 • Katarzyna Piszczkiewicz

Informacje o tym jak radio powstawało oraz zawsze aktualne wiadomości znajdziecie na Facebooku!

Właściciel i pomysłodawca EtnoFM: Gorczańska Organizacja Turystyczna
Partnerzy projektu:
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.